pokus

Pokládka přírodních kamenů na chodníčky a příjezdové cesty

Základní zásady pro pokládku přírodních kamenných dlažeb.

Pochozí:
Složení pokladních vrstev pro tento druh zatížení je obvyklý jako u zámkových dlažeb. Je nutné posoudit druh zeminy, na které bude umístěna podkladní štěrková vrstva. obvyklá tloušťka podkladní vrstvy se pohybuje cca 250mm. Je složená ze štěrkodrtě, která je zhutněná. Další vrstva se skládá z betonové mazaniny tloušťky 50-70mm. Na takto připravenou plochu se provede pokládka kamenné dlažby do betonového lože. Betonové lože má tloušťku cca 20mm. Spárování ploch doporučujeme provádět například z betonového potěru B20 s přidáním pryskyřice a vyztužujících vláken.

Pojízdná:
Předpokládá se zatížení osobním automobilem. V tomto případě bude provedena podkladní vrstva ze štěrkodrtě tloušťky cca 250-300mm. Na tuto vrstvu, která bude řádně zhutněna se vytvoří betonová mazanina tloušťky cca 80-100mm s vyztužující kary sítí. Další postup pokládky je totožný jako u varianty A. Před každou pokládkou je nutno definitivně odsouhlasit složení podkladních vrstev dle geologických podmínek v místě realizace.

Pokládka dlažby do interiéru
Velice oblíbené je dláždění přírodním kamenem i v interiéru. Zejména do chodeb, sklepů nebo sklípků, zimních zahrad atd. Má to však jedno úskalí a tím je tloušťka kamene, která je různá. Pokud máme dostatečnou rezervu ve výšce podkladu, můžeme pokládat do betonu a jím také spárovat. Pokud tuto možnost nemáme, použijeme lepidlo Ceresit CM 16. Spárujeme spárovací hmotou Ceresit CE 43, která se vyrábí v několika barvách a ve dvou, pěti a dvaceti pěti kilovém balení.

Kámen typu A a B lze použít i jako obklad a to v exteriéru i interiéru

Lepení na stěny vyžaduje jistou zručnost. Lepící směs mícháme tužší než na dlažbu, aby nám kámen po stěně nesjížděl. Používáme proto lepidlo Ceresit CM 12 a spárovací hmoty CE 43.

Kameny dekorační podezdívkové typu K
Tyto kameny lepíme na stěnu pomocí lepidla CM 12 tak, že jednotlivé kameny skládáme beze spár jako mozaiku. Záleží na naší šikovnosti a představivosti, ale obecně řečeno, nedá se na tom nic zkazit a tuto práci zvládne téměř každý. A výsledek bývá vskutku impozantní.

Image 0 Image 1 Image 2